יום שבת, 7 במאי 2011

תיכנון מרכז הכרמל


בית בן קומה אחת בפינת שדרות הנשיא-דרך הים

מרכז הכרמל לפני 70 שנה - אין שינוי עד היום

לפני חודשים אחדים התקיימה תחרות לתיכנון מרכז הכרמל. בתחרות זכתה תוכנית לבניית מגדלים לאורך שדרות הנשיא. תוכנית זאת, ולמעשה כל התוכניות האחרות שהשתתפו בתחרות, התעלמו מלב ליבו של מרכז הכרמל, הלא הוא צומת דרך הים-שדרות הנשיא-ווג'ווד/אלחנן.

למעשה אף אחת מתוכניות בנין העיר עד כה לא פתרה את הנושא.

הבניינים סביב הצומת, על אף טיפוחם, הם ברובם בני קומה אחת או שתיים, ומקנים לצומת כיום מראה של עיירה נידחת, ולא של אחת הצמתות המרכזיות בעיר גדולה.

מה שיש לעשות בצומת זאת מבחינת תכנון הבנייה הוא להביא לכך שהבנייה סביב הצומת תהיה דומה לזאת שבצומת המרכזית ברחוב הנביאים בהדר, של רחובות הנביאים-הרצל-שבתאי לוי.

המבנה של הצומת בהדר הוא בצורת X. מבחינה זאת היא דומה מאד לצומת מרכז הכרמל. צומת הנביאים וצומת מרכז הכרמל דומות גם מבחינת נפח התנועה, המבנה הטופוגרפי, ואוכלוסיית המשתמשים בהן.

התיכנון של צומת הנביאים הוא כזה שהיא מוקפת בכיכרות פינתיות. בכל אחת מארבע פינות הצומת יש כיכר פינתית קטנה. מאחוריה ניצב מבנה מסחרי צנוע אך מעוצב, כדוגמת בניין הדואר.

תכנון זה הוא מוצלח מאד, עמד במבחן השנים, וישרוד לדורות הבאים. מעיד על כך המספר הגדול של העוברים ושבים החוצים מידי יום את הצומת בנוחות רבה.
יתר על כן, התכנון משמש השראה להמשך פיתוח מוצלח בסביבתו, כדוגמת מדרחוב הרצל שיוצא מהצומת, ומגדל הנביאים הענק שגובל בה.

במרכז הכרמל המצב כיום הוא שיש בכל פינות הצומת מדרכות פשוטות וצרות, עמוסות בעמודי תמרורים וחשמל, עסקים, מיתקנים וכדומה, כאשר הולכי הרגל הרבים נלחצים בין הבתים לכביש, ואינם נהנים מחווית טיול במקום.

בדומה לצומת הנביאים, יש לבנות בכל אחת מקרנות צומת מרכז הכרמל כיכר פינתית מעוצבת להולכי רגל, בגודל ובצורה המתאימים לשטח, שמאחוריה יהיה מבנה מסחרי מעוצב לא גבוה, שיאכלס את המשתמשים הקיימים כיום, כמו בתי קפה, מסעדות, חנויות, בנקים ומשרדים.

במקביל יש לבנות מסלולי הליכה רחבים ומעוצבים ברמה תיירותית להולכי הרגל בסביבת הצומת, במעגל הליכה שמקיף את שדרות הנשיא מקניון האודיטוריום ועד קניון פנורמה. מסלולים אלה יאפשרו צעידה מהנה להמונים אשר מגיעים למטרה זאת למרכז הכרמל.

התוכנית ניתנת לביצוע בהדרגה, והדבר יבטיח גמישות כלכלית והטרוגניות בבניה.
ניתן לבנות כיכר פינתית ומבנה מסחרי בקרן אחת. לאחר מכן אפשר להמשיך לקרנות הכיכר הנוספות.

באותה צורה אפשר לפתח כל פינה בנפרד ולבנות בה מעל הבנין הראשון קומות נוספות, או לבנות מאחוריו. בצידי המבנים החדשים יישארו בתחילה בתים ומגרשים קיימים, אשר עליהם יבנו בעתיד.
כל זאת על פי שיקולי היצע וביקוש ובמגוון גדלים וסגנונות משתלבים.

תוכנית זאת למרכז הכרמל מתייחסת לשטחים מצומצמים למדי ואחידים בזהותם, שצמודים לצומת ובהם עומדים כיום בתים ישנים בני קומה אחת עד שתי קומות, בעלי שימושים מסחריים בעיקר.
הם גובלים בבניינים גדולים וחדשים מהם בהרבה: בניין השופרסל בשדרות הנשיא, בניין הח' שבו בתי הקפה 'ארומה' ו'הבנק' בשדרות הנשיא, בניין מרפאת רש ברחוב אלחנן, בנייני מגורים חדשים ברחוב ווג'ווד ליד בנין הדואר, מתחם האודיטוריום ברחוב מחניים, ובית הכנסת המרכזי בדרך הים.
בניינים גדולים אלה יישארו ללא שינוי במסגרת תוכנית זאת.

מבחינת גודל השטח הפנוי שמתאים לתוכנית, השטח הגדול ביותר נמצא בין הרחובות ווג'ווד-אלחנן, וניתן להסתייע בכך גם לשיפור מערך התחבורה.

בעיקרון על מערך התחבורה להישאר כמות שהוא. התנועה בצומת תמשיך להתנהל באופן שהוא כיום - על פני השטח, אולי בתוספת כיכר קטנה לנוחות הולכי הרגל, כמו בצומת הנביאים.

מכיוון שלכל מבנה בכיכרות הפינתיות תהיה גם חניה תת קרקעית, אפשר לשלב בהמשך ביניהן וליצור מערך חניות מורחב, ואפילו רשת קטנה של כבישים תת-קרקעיים שישלימו, אך לא יחליפו, את רשת התחבורה העילית.

חוסר המעש של אבות העיר בתכנון יעיל של מרכז הכרמל, שהיה אמור להתבצע עוד לפני שנות דור, הוא שהביאם להוסיף חטא על פשע באמצעות תוכנית מגדלי מגידו, שאינה יותר מאשר 'משולש פיצה' בצורה וברמה האדריכלית שלה.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה