יום רביעי, 26 במרץ 2008

להקים את קריית הספורט במפרץ חיפהסוגיית הבעיות התחבורתיות עמדה במרכז ההתנגדויות לתוכנית האיצטדיון, שהוגשו בתאריך 18 למרץ 2008 לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

תושבי שכונות רכס הכרמל הסמוכים לאזור, הגישו התנגדויות מנומקות ומשכנעות, אשר הבהירו כי איצטדיון בדרום העיר משול לעב''מ ענק שנחת בלב אזור מגורים צפוף מבלי שקיימת כלל תשתית מתאימה לקליטתו.

מנגד ענו יזמי התוכנית, ראשי החברה הכלכלית לחיפה וחברת יפה-נוף העוסקת בפרוייטקים תחבורתיים בעיר, כי המיקום המוצע הוא בבחינת הרע במיעוטו, לנוכח הצורך הדחוף באיצטדיון חדש למכבי חיפה.

הדיון גלש, ויש לומר אף התחמק, לפרטים מינוריים של בעיות נסיעה וחנייה אישיות של המשתתפים המכובדים, תוך הצעת פתרונות כאלה ואחרים.

השאלת החשובה, האם המיקום עצמו אינו שגוי, הועלתה על ידי כותב שורות אלה בלבד, אשר העלה בפני הנוכחים את ההצעה להקימו במפרץ, במילים הבאות:

ההחלטה להקים את קריית הספורט בדרום העיר, הנובעת לכאורה משיקול מוניציפאלי תמים, היא תוכנית שעשויה להשפיע על גורל תושבי צפון מדינת ישראל והמדינה בכלל. למיקום הנכון יש גם השלכות בינלאומיות, בשל חשיבותה של ארץ הקודש למאמינים ברחבי תבל.

מקומו הטיבעי של האיצטדיון החדש הוא בלב המטרופולין, בין חיפה לקריות, באזור פארק הקישון המשוקם, בפארק ספורט רחב ידיים שיכיל גם מגרשי אימון, מתקנים של ענפי ספורט אחרים וכדומה, ואשר ישתלב בשימושי הקרקע הקיימים של התעשייה הפטרו-כימית באמצעות תכנון גנים ונטיעות.

פנג שוי, תורת העיצוב הסינית, הוטמעה כיום בחברות רבות ברחבי תבל. תורה זאת בוחנת את זרימת האנרגיה האנושית למבנים ובתוכם. מן הראוי שפרוייקט קריית הספורט יזכה לחוות דעת מקצועית מתחום זה.

באזור המיקום המוצע, בדרום חיפה, המרחק בין ההר לים הוא קילומטר אחד בלבד. האיצטדיון יהיה צמוד להר, התלול כחומה. מראה ההר כקיר ניצב יעיק על הצופים, ויצור תחושת מחנק.

מנגד, מראה האיצטדיון במפרץ יהפוך לציון נוף מרהיב עין, שישתלב בנוף המרהיב של המפרץ.

ההשתלבות הטבעית בנוף תועצם באמצעות עיצוב מתאים. בעת המשחק עצמו, יחוש הציבור כמו בחיק הטבע.

שיתוף פעולה בנדון הוא אינטרס עליון של כל הרשויות המקומיות באזור. בכנסת ישראל חייב לקום לובי של חברי כנסת צפוניים מכל הסיעות, וממשלת ישראל חיבת לראות בנושא פרוייקט לאומי.

לאגודות הספורט החיפאיות, ובפרט למכבי חיפה, חייב להיות עניין רב יותר בנושא מאשר כל גורם אחר. מבחינה כלכלית, מיקום זה ימשוך קהל רב יותר. המיקום יתרום כמובן מאד להעלת רמת איכות הסביבה ולפיתוח האזור. אך לא זאת בלבד. יהיה זה אתר למען הדורות הבאים, שישדרגו וירחיבו אותו. לכן תמיכתה של מכבי חיפה תהפוך אותה לנושאת הדגל של הספורט הישראלי והבינלאומי.
חיפה תוכל להיות העיר הראשונה בישראל שתארח את המשחקים האולימפיים, במידה וקריית הספורט תשתלב בצורה מוצלחת באזור התעשייה במפרץ.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה